Strona Główna forum witryny slowianki.org
Forum dyskusyjne Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół ZPiT "Słowianki"

:: Home :: Aktualności :: SWiPS :: Foto-albumy :: Forum ::

Forum : FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: admin
Śro 11 Mar, 2009 13:36
KSIĘGA WSPOMNIEŃ - TAK!
Autor Wiadomość
Danusia 
Moderator
danusia


Członek ZPiT: tak
Posty: 160
Wysłany: Śro 04 Mar, 2009 20:26   KSIĘGA WSPOMNIEŃ - TAK!

Drogie Słowianki! (Dotyczy też płci męskiej)

Czas szybko mija. Z naszego grona znikają twarze, które pozostają jedynie w naszej ulotnej pamięci. By nie uległy całkowitemu zapomnieniu, a historia powstania i początków Zespołu Pieśni i Tańca "Słowianki" UJ została utrwalona dla następnych pokoleń, korzystając z obecności świadków tych wydarzeń, zapiszemy i wydamy nasze wspomnienia.

Myślę tu o pierwszym pokoleniu i pierwszym dziesięcioleciu działalności zespołu, czyli o okresie do roku 1970. Planujemy, aby wspomnienia z kolejnych lat były opracowywane sukcesywnie.


Na ostatnim poszerzonym zebraniu Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków i Przyjaciół ZPiT UJ "Słowianki" przyjęto moją propozycję do realizacji.
   Powołano zespół redakcyjny w składzie:
     Zygmunt Adamkiewicz - redaktor naczelny,
     Teresa Bętkowka,
     Teresa Eckhardt de Eckenfeld,
     Grażyna Markowska,
     Zofia Oczkowska,
     Agnieszka Cebulska-Wasilewska,
     Andrzej Maciejewski (zdjęcia)


Na najbliższym zebraniu zespołu redakcyjnego zostanie ustalony proponowany schemat (plan), według którego będziemy pisać swoje wspomnienia oraz inne istotne założenia pomocne przy redagowaniu wspomnień. Po dokonaniu tych ustaleń zostaną one przekazane do wiadomości Koleżankom i Kolegom.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do aktywnego tworzenia naszego Pamiętnika

Zygmunt Adamkiewicz
 
 
Lidka 
użytkownik małoaktywny



Członek ZPiT: tak
Posty: 9
Wysłany: Czw 05 Mar, 2009 15:15   wspomnień czar

Kochana Danusiu! Swojego czasu zbierałaś zdjęcia z naszego wyjazdu do Kanady, bo ktos tam, za Wielką Wodą miał zrobić coś, co byłoby wspomnieniem naszej bytności w tym Kraju. Czy to się udało, a może da się wykorzystać ? Pozdrawiam wszystkich, Lidka.
_________________
Liduszka
 
 
Danusia 
Moderator
danusia


Członek ZPiT: tak
Posty: 160
Wysłany: Czw 05 Mar, 2009 15:52   

Lidziu,
dobrze, że o tym przypominasz. cały pomysł płynie jeszcze chyba tą wielką wodą, ale spróbujemy dodac mu wiatru w żagle :smile:
 
 
janeczek 
Moderator


Członek ZPiT: tak
Posty: 31
Wysłany: Czw 05 Mar, 2009 23:02   do WKW(spomnień)

Słowianki to ZARAZA !!!!!
Z czego to wnoszę? Ano z tego, że jako początkujący filmowiec, filmując Słowianki w ich codziennym i odświętnym trudzie, miast rozwijać swoje operatorskie czy reżyserskie talenty i zmierzać ku „oskarom” – zostałem pochłonięty przez wirusa o tej samej nazwie.
A zaczęło się zupełnie niewinnie ( jak to w każdej CIĘŻKIEJ chorobie).
W czasie studiów uczyłem się trudnej sztuki filmowania w AKF AGH. Poszukując dobrego pomysłu na krótkometrażowy film – postanowiłem spędzić kilka dni/tygodni ze Słowiankami, trafnie snując przypuszczenie, że film o Słowiankach - w trakcie prób, podróży i koncertów - może być dużym, twórczym wyzwaniem. Z „filmowego” punktu widzenia „tworzywo” bardzo wdzięczne. Dostałem dotację na (kilo)metry taśmy 16mm, sprzęt – o reszcie musiałem zapomnieć….
Wtopić się w Słowianki przyszło dość łatwo, akurat potrzeby w zakresie płci męskiej były wielkie. A SŁOWIANKI miały w sobie „to COŚ”!!!
ZARAZIŁY mnie atmosferą, pracą i zabawą. „Bitolą”, „Ajde Jano” czy bezgranicznym poświęceniem Kostii, by przerobić moje mięśnie na bułgarskie rytmy!!! (nigdy nie zapomnę tych indywidualnych korepetycji w jego pokoju w Żaczku !).

Film – po jedynej prezentacji (w Paderewianum) - zaginął gdzieś w czeluściach magazynów krakowskiej TVP.
Ja do dziś podziwiam Słowianki, podziwiam folklor, który UDANIE starają się nam przybliżyć, no i pędzę beztroski żywot u boku ( a jakże) SŁOWIANKI !!!
Wszystkim życzę tak udanej choroby!

J.Nasalski

PS do TVP Kraków. A może na pięćdziesiąciolecie uda się głębiej zaglądnąć do tych piwnic!
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo