Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół
  Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego

  Portal Internetowy i forum dyskusyjne "Wychowanków Słowiankowych"

:: Home :: Aktualności :: SWiPS :: Fotogalerie :: Forum :: Impressum :: "Słowianki" ::

 SWiPS - Spotkanie w NCK 18.11.2006i

Zawsze z sentymentem

Doroczny koncert SŁOWIANEK na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury, który odbył się 18 listopada br. oklaskiwała publiczność, w gronie której nie zabrakło poprzednich pokoleń tancerzy, wokalistów oraz muzyków, dzisiaj członków naszego Stowarzyszenia.

Zespół zaprezentował się w pełnej gali. Program wypełniły tańce i pieśni polskie oraz wschodnio- i południowosłowiańskie. Podobały nam się popularny mazur i oberek oraz tańce rzeszowskie, pełne żywiołu, barwne w dynamice ruchu i melodii. Refleksyjny nastrój udzielał się widzom słuchającym kompozycji pieśni kurpiowskich. Niezwykle charakterystyczna brzmieniowo wiązanka, opatrzona autentycznymi tekstami rozwijała się w taneczną, typową dla przejawów wiejskiej kultury, rubaszną zabawę. Dalej, melodie sądeckie w wykonaniu kapeli po raz kolejny przypomniały, jak mocne emocje budzą swojskie nuty polek. Brawurowe popisy instrumentalistów wzbudziły entuzjazm publiczności i spontaniczne brawa. W ten sposób atmosfera pierwszej części koncertu zbliżała się do punktu kulminacyjnego w repertuarze melodii krakowskich. Zadziwiająca niezwykłym bogactwem, zarówno w dziedzinie muzycznej, jak i tanecznej wiązanka bronowicka poprzedziła żywiołowego krakowiaka. Gorące brawa publiczności zachęciły młodych artystów do bisowania.

Dla dawnych adeptów folklorystycznej pasji (to my!!!), po raz kolejny rewia dobrze znanych strojów, dynamika tańca oraz zapamiętane na całe życie melodie, stanowiły ucztę duchową, a przede wszystkim były okazją do wspomnień.

Na drugą część koncertu z repertuarem zagranicznym niewątpliwie widzowie oczekiwali pełni apetytu na słowiańską egzotykę tańca i muzyki . I nie zawiedli się. Najpierw spora doza wrażeń spłynęła w ukraińskim Hopaku, wiązance mieniącej się wybujałym kolorytem strojów oraz figur, które stawiają wykonawcom wysokie wymagania techniczne i artystyczne, którym młodzi artyści oczywiście świetnie sobie poradzili. Nie lada wyzwanie dla śpiewaków stanowiły zróżnicowane wyrazowo wschodnie pieśni, tj. Jichaw kozak, Tycho nad riczkoju, Powij witre.

Zdecydowanie odmienne wrażenia sprawiły intensywne rytmy bałkańskie w tańcach macedońskich i bułgarskich oraz pieśniach z Serbii, Bośni oraz Macedonii. Umiejętnościami technicznymi wykazali się muzycy w partiach solowych bułgarskiego Krivo Horo. Utwór ten stawia wysoką poprzeczkę przed grupą wykonawców. Popisują się oni biegłością gry na instrumentach oraz interpretacją zmierzającą do wyzwolenia niezwykłej energii z melodii i jej ozdobników. Publiczność z niecierpliwością oczekiwała na odsłonę przebojowego Ajde Jano. Z pieśnią, która fascynuje słuchaczy od wieków, mierzyło się już kilka „słowiankowych” pokoleń adeptek sztuki wokalnej. Daje ona bowiem pole do popisu w różnorodnej i bardzo osobistej interpretacji .

Zmierzając do końca przedstawienia, kwintesencją żywiołu bułgarskich tańców pozostała finalna Krajdunajska suita, nieodmiennie wywołująca aplauz rozgrzanej w emocjach publiczności.

 

Okiem seniora

Dla nas, dla dawnych członków Zespołu, koncert SŁOWIANEK zawsze pozostanie przeżyciem, które ma źródło w doznaniach z przeszłości, wspomnieniach, pielęgnowanych wspaniałymi przyjaźniami, pasją poznawania bądź prezentowania słowiańskiej kultury ludowej. Co ważne pasje te, są żywe, otwarte na zgłębienie różnorodnych przejawów kultury i tradycji oraz wzbogacone doświadczeniem życiowym.

Dlatego dawni „słowiankowicze” chętnie wzięli udział w kolejnym spotkaniu Stowarzyszenia. Tym razem odbyło się ono 18 listopada po koncercie Zespołu w NCK. Okazało się, że zamiar zrzeszania się w organizacji deklaruje coraz więcej osób. Grupa liczby obecnie ponad 100 osób.

W trakcie spotkania ustalono, że przekazywanie informacji na temat propozycji i działalności Stowarzysznia ma być realizowane na dwa sposoby:

·        przez pocztę elektroniczną (e-mail) – sposób preferowany

·        listownie.

Członkowie proszeni są o zdeklarowanie dostępnej dla nich formy komunikacji wewnątrz Stowarzyszenia. Niezwykle ważne dla dobrego funkcjonowania Biura Stowarzyszenia jest potwierdzanie otrzymania e-maila, przez wysłanie informacji zwrotnej.

W toku tworzenia planów na najbliższe miesiące zostało ustalone, że ważne jest gromadzenie materiałów do archiwum fotografii oraz nagrań. Pierwsze z nich ma być z czasem udostępnione w formie prezentacji mulimedialnej na CD.

Za najlepszy sposób upowszechniania informacji uznano stronę internetową www.slowianki.org , która niebawem zostanie rozbudowana, w zmienionej oprawie graficznej. Wszelkie sugestie i uwagi, są mile widziane!!!. Pilnie potrzebny jest sprawny webmaster, gotowy poświęcić trochę czasu na realizację nowej koncepcji oraz przygotowanie techniczne szaty graficznej.

Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem odnieśli się do propozycji nawiązania współpracy z organizacjami pasjonatów folkloru poza granicami kraju. Tę formę współpracy uznano za perspektywiczną w przygotowaniu propozycji do wyjazdów na Bałkany i warsztatów folklorystycznych realizowanych w kraju.

W ramach działania Stowarzyszenia zaproponowano funkcjonowanie 9 sekcji tematycznych. Koordynatorzy poszczególnych sekcji oczekują na wsparcie swojej działalności ze strony Koleżanek i Kolegów, zainteresowanych konkretną problematyką danej sekcji. Osoby zainteresowane proszone są o deklarowanie udziału w pracach poszczególnych sekcji:

L.p.

Nazwa sekcji

Podstawowe cele

Proponowany koordynator

1.

Promocji i marketingu

- Opracowanie projektu wizerunku graficznego Stowarzyszenia (logo) oraz projektu strony www (układ strony, grafika, funkcje, zasady administrowania itp.).
- Wdrożenie zaakceptowanego projektu.
- Administrowanie stroną internetową.
- Wsparcie w pozyskiwaniu sponsorów

Krysia Jarosz

kam@kam.com.pl

(we współpracy z twórcą obecnie istniejącej strony Stowarzyszenia,  Staszkiem
Zajączkowskim)

2.

Imprez

Organizowanie imprez Stowarzyszenia

 

Ela Chmielowska

elach@vivre.pl

3.

Publicystyki  i reportażu

Sporządzanie i publikowanie na stronie www Stowarzyszenia relacji z wydarzeń dotyczących życia Stowarzyszenia (relacje ze spotkań członkowskich, informacje o interesujących wydarzeniach dotyczących folkloru itp.)

Joasia Bobowska

bojoanna@interia.pl

4.

Dokumentacyjna

- Archiwizacja na nośnikach elektronicznych zdjęć z okresu członkostwa w Zespole oraz unikalnych dokumentów dotyczących Zespołu (notatki prasowe, plakaty itp.)
- Stworzenie elektronicznego albumu fotograficznego udostępnianego na ustalonych zasadach członkom Stowarzyszenia i innym zainteresowanym osobom

Andrzej Maciejewski

jamaciejewscy@op.pl

 

5.

Kolekcji nagrań

Stworzenie uporządkowanej kolekcji nagrań z muzyką etniczną z różnych regionów świata ze szczególnym uwzględnieniem Bałkanów i popularyzacja kolekcji wśród członków Stowarzyszenia na określonych zasadach

Wiesiek Samitowski

samitowski@polinvest.pl

 

6.

Śpiewnikowa

Skompletowanie tekstów pieśni i piosenek wykonywanych w Zespole i udostępnienie śpiewnika w formie elektronicznej.

Krzysiek Niewiara

krzysztofniewiara@wp.eu

 

7.

Kontaktów międzynarodowych

Odnowienie i/lub nawiązanie kontaktów z osobami, zespołami, instytucjami itp., zainteresowanymi folklorem narodów bałkańskich w celu poszerzania wiedzy i zasobów muzycznych.

Zosia Oczkowska

sophieo@interia.pl

 

8.

Turystyczna

Organizowanie wyjazdów krajowych i zagranicznych „z folklorem w tle”
(ze szczególnym uwzględnieniem Bałkanów)

Andrzej Maciejewski

jamaciejewscy@op.pl

 

9.

Członkowska

Administrowanie bazą członkowską i utrzymywanie bieżących kontaktów z członkami Stowarzyszenia (korespondencja),  sprawy formalne.

Danuta Samitowska

stowarzyszenie@polinvest.pl

 

Przewiduje się powoływanie w przyszłości kolejnych sekcji zgodnie z pojawiającymi się pomysłami i potrzebami. .

Gorąco pozdrawiamy,
Biuro Stowarzyszenia

 

  - LIST - (pdf-dokument do ściągnięcia)

 

 Aktualności

 Relacja ze Spotkania w NCK 18.11.2006”

 Relacja z „Majówki-2006”

 Msza Św. w intencji zmarłych założycieli, pracowników i członków ZPiT UJ „SŁOWIANKI”

 

    home

do góry